Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri motorlu taşıtların ön kısımlarında yer alan kare ya da dikdörtgen şeklinde bulunan plakaların video olarak görüntüsünü alıp, yüklenen formatta database içerisine alınarak bariyer ya da kapının otomatik olarak açıldığı sistemlerdir. Videodaki plaka analiz edilip yazı haline ne kadar kısa süre içerisinde dönüştürülürse geçişlerin yapılması ve sistemin çalışması o kadar hızlı olmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Özellikleri

Plaka tanıma sistemleri tanımlı plakalara kapıları hızlı şekilde açarken, tanımlanmamış plakalar için yetkiliye hemen haber gönderen sistemdir. Kullanıcılarının hepsine avantajlar sunan sistemin başlıca özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Boyutu ve şekli ne olursa olsun maksimum 20 milisaniye içerisinde plakayı tanımlamaktadır.
 • Plaka tek veya 2 satır olmasına rağmen kolay algılama ve okuma yapmaktadır.
 • Siyah, kırmızı, mavi ya da beyaz renklerini fark etmeksizin okuma özelliği bulunmaktadır.
 • Hem gece hem de gündüz aynı şekilde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan plakalar okuma özelliği vardır.
 • Hızlı okuma özelliği ile araçların hızlı geçişini sağlar ve sıkışıklığı önlemektedir.
 • Giriş yapan araçlara ilişkin bilgileri anında veri tabanı üzerine kayıt etmektedir. Böylece geçiş yapan araçlar ile ilgili olarak zaman, video ve resim gibi bilgilere kolay erişim imkanı sağlamaktadır.
 • Yasaklı ya da tanımlanmamış plaka geçişi sırasında direk olarak sisteme uyarı göndermektedir.
 • Herhangi bir plaka sayısı kısıtlaması bulunmaz sürekli olarak güncelleme yapılarak istendiği kadar plaka tanımlanması yapılabilir.
 • Giriş yapılan alanın doluluk oranı ve içerde bulunana araç sayısı kolaylık ile belirlenmektedir.
 • Plaka tanıma sistemleri otomatik olduğu gibi aynı zamanda manuel olarak da açma ve kapama imkanı sunmaktadır.
 • Tanımlanması yapılan araçların içerdeki durumları hakkında kısa mesaj bilgilendirmesi yapılmasına uygundur.

Bu özellikleri sayesinde tanıma sistemleri, resmî kurumlar, özel siteler, avmler vb. otopark alanına sahip yerlerde sıklıkla tercih edilmektedir

Plaka tanıma sisteminde kullanılan malzemeler

Plaka tanıma sistemleri birbirine entegre edilmiş parçaların bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Bu parçalar birbirinin tamamlayıcısı olmakta ve sistemin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Tanıma sisteminde kullanılan malzemeler şunlardır;

 • Gerekli okuma çözünürlüğüne sahip, IP tabanlı sistem kamerası,
 • Gerekli RAM desteği bulunan, yüksek işletim sistemi olan masa üstü bilgisayar,
 • Kontrol panelleri sayesinde görüntüyü direkt ileten tetik üniteleri,
 • Açılarak araçların girişini sağlayan, otomatik olarak açılan ya da duruma göre manuel kullanıma uygun olan bariyer kollarıdır.

Kullanılan bu malzemelerin haricinde Plaka tanıma sistemlerinin doğru şekilde çalışmasını sağlayan, düzgün algoritmalar ile düzenlenmiş yazılıma ihtiyaç bulunmaktadır. Alanında uzman mühendislerimiz tarafından hazırlanmış olan yazılımlar, tanıma sisteminde kullanılan malzemelere profesyonel personelimiz ile entegre edilmektedir. Veri tabanı kaydı sayesinde giriş çıkış vb. kontrolleri uzakta, herhangi bir müdahalede bulunmadan takip etmek mümkündür. Araç giriş ve çıkışlarında istenen hızı yakalamak, güvenliği üst seviyeye çekmek için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri görüntü tarama tanıma teknolojisi ve bilgisayar yardımı ile çalışır. Plaka Tanıma Sistemi bilgisayarına Plaka Tanıma Yazılımı kurulur, bu yazılım ile birlikte otoparka girecek yetkili araçlar sisteme tanımlanır, sistem de tanımlı araçlar otoparka giriş yaptığında araç plakasını kamera ile tanıyarak otoparkın kapısını otomatik olarak açar ve otoparka giriş sağlanır.

Plaka Tanıma Sistemleri için en az aşağıdaki cihazlar olmalıdır:
- Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı
- Plaka Tanıma Kamerası ( IP Kamera )
- Kapı Role Modülü ( I/O Kart )
- Kamera Dirsekleri
- Sistem Bilgisayarı

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları

Plaka Tanıma Sistemleri kurulumundan sonra herhangibir materyala ihtiyaç duyulmadığı, görüntü tarama sistemine göre çalıştığı için uzun vadede ekonomik bir sistemdir. Plaka Tanıma Sistemi alan tedarikçilerin herhangibir şekilde araçlarına HGS Etiketi, OGS Tagı ya da herhangibir materyal takmalarına gerek kalmaz.

Plaka Tanıma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Plaka Tanıma Sistemi en çok Siteler, Ücretli Otopark Girişleri, Rezidanslar, Hastaneler, AVMler, EDS Sistemleri, Mobese Sistemler vs. araçlarla gidilecek görülecek heryerde kullanılır. Plaka Tanıma Sistemleri otoparka girişin yanı sıra Güvenlik Kuvvetlerinin güvenliği sağlaması ve aranan araçların bulunmasında önemli rol oynamaktadır.

SİTE OTOPARK GİRİŞLERİ

Site girişlerine ve çıkışlarına kurmuş olduğumuz Plaka Tanıma Sistemi ile site sakimleri rahat ve güvenli bir şekilde otoparklarına giriş – çıkış yapabilirler. Site sakinlerine gelen ziyaretçilerin de bu sisteme hızlı kaydı ile site yönetimine kolaylık sağlamaktadır.

ÜCRETLİ OTOPARK GİRİŞLERİ

Geçmişten günümüze birçok sistem otopark girişlerine kurulmuştur. Teknolojinin geldiği bu noktada Plaka Tanıma Ücret Otomasyon Sistemi Otopak sahipleri için hem ekonomik bir çözüm hemde %100 güvenilir bir system olmuştur. Ücretli Otopark Sistemleri sayesinde otoparka gelen araçlar hiç beklemeden otoparka giriş yaparlar, çıkışta, araç sahipleri otopark ödeme noktasına gelir ödeme yapıldıktan sonra çıkış sağlanabilir.

AVM PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Yasal olarak zorunlu hale gelmiştir, AVMlerinin açık ve kapalı otoparklarına plaka tanıma sistemi kurma zorunluluğu bulunmaktadır. AVMlere giriş yapan araçlar güvenlik sorgusundan geçerek anında Polis ya da Jandarmaya bildirilmektedir.
BİZDEN TEKLİF ALMADAN KARAR VERMEYİN...

Proper Zaman olarak güvenlik projelerinizi en ince ayrıntısına kadar düşünürek tasarlarız, en uygun çözümleri üretir ve sunarız, en doğru şekilde uygularız.
Satış sonrası destek garantimizle her zaman siz değerli müşterilerimizin yanındayız.

(0212) 709 36 16

ÜCRETSİZ TEKLİF İSTEYİN REFERANSLAR HEMEN ARAYIN
#BiziArayın